Print Page

Email

State Semifinals & Finals

2019 Boys & Girls State Semifinals -- R  E  S U  L  T  S

Class 1A
Girls: #8 Patterson Mill def. #4 Smithsburg, 1-0.
Boys: #5 Francis Scott Key def. #1 Intnatl. HS @ Langley Park, 2-0.
Girls: #7 Loch Raven def. #6 Maurice J. McDonough, 2-1.

Boys: #2 Mountain Ridge def. #3 Crisfield, 3-0.

Class 2A
Girls: #3 Middletown def. #2 Rising Sun, 1-0.
Girls: #5 Calvert def. #1 Century, 1-0.
Boys: #6 Century def. #2 Oakdale, 2-1.

Boys: #4 La Plata def. #1 Parkside, 2-0.

Class 3A
Girls: #5 Wilde Lake def. #1 Chesapeake-AA, 2-1 (PK's 5-3).
Boys: #4 Wilde Lake def. #8 Mount Hebron, 2-1.
Girls: #2 Northern-Calvert def. #3 Linganore, 2-0.

Boys: #3 C. Milton Wright def. #2 Hereford, 1-0.

Class 4A
Girls: #4 Severna Park def. #8 Winston Churchill, 2-1 (PK's 5-4).
Boys: #1 Leonardtown def. #4 Arundel, 1-0 .
Girls: #7 Perry Hall def. #6 Montgomery Blair, 1-0.
Boys: #2 Walt Whitman def. #3 Thomas S. Wootton, 4-3.
 

2019 Boys & Girls State Finals

Site - Loyola University, Ridley Athletic Complex

2221 West Cold Spring Lane, Baltimore 21209

** Admission is $10.00 for individuals 7 years of age and older.**

To purchase advance sale tickets online,

please visit the Loyola University Ticketmaster site.

Thursday, November 14th*
5:00 PM - Girls 1A: Patterson Mill (V) vs. Loch Raven (H).

7:30 PM - Boys 2A: Century (V) vs. La Plata (H).

Friday, November 15th*
5:00 PM - Boys 1A: Francis Scott Key (V) vs. Mountain Ridge (H).

7:30 PM - Girls 4A: Perry Hall (V) vs. Severna Park (H).

Saturday, November 16th*
12:00 PM - Boys 3A: Wilde Lake (V) vs. C. Milton Wright (H).
2:30 PM - Girls 3A: Wilde Lake (V) vs. Northern-Calvert (H).
5:00 PM - Girls 2A: Calvert (V) vs. Middletown (H).

7:30 PM - Boys 4A: Walt Whitman (V) vs. Leonardtown (H).

*The number of games each day and the game times might change as follows if Loyola University

hosts the Patriot League Championship game on Saturday afternoon.*

C O N T I N G E N C Y   P L A N
Thursday, November 14th
3:30 PM - Girls 1A: Patterson Mill (V) vs. Loch Raven (H).
5:30 PM - Boys 3A: Wilde Lake (V) vs. C. Milton Wright (H).

7:30 PM - Girls 3A: Wilde Lake (V) vs. Northern-Calvert (H). 

Friday, November 15th
3:30 PM - Boys 2A: Century (V) vs. La Plata (H).
5:30 PM - Boys 1A: Francis Scott Key (V) vs. Mountain Ridge (H).

7:30 PM - Girls 4A: Perry Hall (V) vs. Severna Park (H).

Saturday, November 16th
5:00 PM - Girls 2A: Calvert (V) vs. Middletown (H).

7:30 PM - Boys 4A: Walt Whitman (V) vs. Leonardtown (H).

+To view live and on-demand streaming or purchase DVD's 

of these championship finals, click HERE.+ 

~ Additional information is available in the "Fan Focus". ~