Print Page

Email

State Tournaments

2017 State Tournaments - R E S U L T S

Friday, March 3rd & Saturday, March 4th @ The Show Place Arena

Weight Class             Class 4A/3A Champ                             Class 2A/1A Champ
     106                Sean Vosburgh, Leonardtown          Daiquan Anderson, Oakland Mills
     113                Brent Lorin, Bel Air (2X)                     Zach Bryant, Catoctin
     120                Nathan Gainey, Arundel (2X)            Travis Crawford, South Carroll
     126                Earl Blake, Linganore                          Joey Thomas, South Carroll (3X)
     132                Scott Obendorfer, Damascus (2X)   Max Hammond, Sparrows Point
     138                Jason Kraisser, Centennial (2X)        Danny Bertoni, Middletown (4X)
     145                Ryan Lawrence, Damascus               David Hollingsworth, Owings Mills (2X)
     152                Jake Nielsen, Urbana                          Adam Bain, Middletown
     160               Aaron Brooks, N. Hagerstown (3X)  Tyler Bauer, North Caroline
     170               Logan McKoy, Oakdale                       Jamar Williams, South Carroll (3X)
     182               Paul Purkey, Damascus                      Ethan Smith, Sparrows Point
     195               Gino Sita, Huntingtown                      Alex Eaton, North Caroline
     220               Bryce De Maille, Oakdale                   Jorden Pryor, Dunbar

     285               Brendan Woody, South River           Sean Mullican, Middletown (2X)

Place             Class 4A/3A Teams & Points                      Class 2A/1A Teams & Points
   1st        Damascus, 123.5 (6th title, 3rd in a row)     South Carroll, 166 (4th title, all in a row)
   2nd      Urbana, 99.0                                                     Middletown, 140.0
   3rd       Huntingtown, 93.0 (tie)                                   Sparrows Point, 99.0

                Oakdale, 93.0 (tie)

2017 State Dual Meet Tournament - R E S U L T S

Saturday, February 11th @ North Point HS - Waldorf, MD

Class 2A/1A Finals: Middletown def. Sparrows Point, 56-19 (2nd title, consecutive).
Class 4A/3A Finals: Damascus def. Glenelg, 47-18 (7th title, 5th consecutive).
 
+To view live and on-demand streaming or purchase DVD's 

of the final Championship round only, click HERE.+