MPSSAA Print

sectionheading

Cross
Country

State Championship Meets

2019 State Finals - R  E  S  U  L  T  S

Saturday, November 9th at Hereford HS - Parkton, MD

        4A Boys Individuals                                                                   4A Boys Teams
1. Sam Keeny, South River - 15:34.98 (Meet & class record) 1. Severna Park - 43 (6th title, 3rd in a row)
2. Tanner Piotrowski, Arundel - 15:42.44 (top 10 time)        2. Northwood - 130

3. Jake Gelfand, Severna Park - 15:53.37                          3. Montgomery Blair - 155

       4A Girls Individuals                                                                    4A Girls Teams
1. Jenna Goldberg, W. Johnson - 17:50.47 (2nd best time ever)   1. Howard - 69 (3rd title)
2. Charlotte Turesson, R. Montgomery - 18:23.55                   2. Severna Park - 110

3. Niya Torres, Arundel - 19:08.10                                              3. Walter Johnson - 112

       3A Boys Individuals                                                                   3A Boys Teams
1. Anish Nanjappa, River Hill - 15:45.64 (2nd title; top 10 time)   1. River Hill - 70
2. Peter Sorenson, Towson - 16:03.31                                      2. Centennial - 102

3. Zachary Wedding, Chopticon - 16:08.54                              3. Towson - 130

       3A Girls Individuals                                                                   3A Girls Teams
1. Oakley Olson, Northern-C - 18:49.23 (2nd title)                  1. Northern-C - 82 (4th title, all in a row)
2. Cooper Brotherton, Great Mills - 19:21.63                    2. Bel Air - 86

3. Lindsay Perry, C. Milton Wright - 19:23.38                    3. Hereford - 115

       2A Boys Individuals                                                                   2A Boys Teams
1. Kyle Lund, Oakdale - 15:47.76                                          1. Oakdale - 63 (1st title)
2. Finn Walsh, Kent Island - 15:48.71                                   2. Liberty - 98

3. Kevin Baranoski, Harford Technical - 15:52.59              3. Century - 127

       2A Girls Individuals                                                                   2A Girls Teams
1. Erin McQuitty, Middletown - 19:06.75                            1. Liberty - 44 (2nd title)
2. Kathryn Hopkins, Winters Mill - 19:12.20                       2. Middletown - 74

3. Grace Siehler, South Carroll - 19:12.37                           3. South Carroll - 109

       1A Boys Individuals                                                                   1A Boys Teams
1. Zane Chalker, Williamsport - 16:00.47                            1. Williamsport - 49 (3rd title)
2. Bryson Brawner, Smithsburg - 16:57.05                         2. Smithsburg - 97

3. Day Leone, Bohemia Manor - 16:58.91                           3. Pikesville - 99

       1A Girls Individuals                                                                   1A Girls Teams
1. Daylie Younker, Smithsburg - 20:26.13                           1. Northern-Garrett (1st title)
2. Sophia Brown, Northern-G - 20:44.93                             2. Brunswick - 45
3. Emeralda Romero, ACCE - 20:47.21                                 3. Smithsburg - 96
 
~ SPORTSMANSHIP AWARD WINNERS: Gaithersburg (4A), North Hagerstown (3A),
Kent Island (2A), & Brunswick (1A). ~
 
 

200 West Baltimore Street, Baltimore, MD21201 | P:410.767.0555 | F:410.333.3111
Office Hours: Mon-Fri:7:30AM - 4:30PM

© Copyright 2020 Maryland Public Secondary Schools Athletic Association. ALL RIGHTS RESERVED.