MPSSAA Print

sectionheading

News

Dual Meet State Wrestling Champs Persevere!

     Perseverance was on display time and time again last night at North County HS for the State Dual Meet Wrestling Championships where Bel Air battled for the Class 2A/1A title over Glenelg, 32-23 and Reservoir prevailed in a nail-biter decided by tie-breaking criteria over LaPlata for the Class 4A/3A trophy, 32-31.

     In order to reach the Finals,  LaPlata topped Urbana 35-24 and Reservoir bested Whitman 34-28 in the Class 4A/3A semifinal matches.  On the Class 2A/1A side, Glenelg won a close match over South Carroll 28-27 and Bel Air overcame Owings Mills, 39-28 to win their semifinal matches and face off in the Finals.

     The MPSSAA is extremely grateful for everyone's patience in completing the Dual Meet Tournament, especially Tournament Director Dave Dodson and members of the State Wrestling Committee. We are also indebted to the North County HS administration and staff for stepping up to the plate as a replacement site for the Finals when snow forced postponement on the original date.

   
2010 Dual Meet Wrestling Region Tournament Results

Class 4A/3A West -- Region Champion: Walt Whitman
     #1 Walt Whitman defeated #4 Magruder, 36-34
     #2 Clarksburg defeated #3 Quince Orchard, 45-26

     Finals: #1 Walt Whitman defeated #2 Clarksburg, 36-35

 

Class 4A/3A North -- Region Champion: Urbana
     #4 Parkville defeated #1 Patterson, 56-22
     #2 Urbana defeated #3 Hereford, 36-34

     Finals: #1 Urbana defeated #4 Parkville, 51-21

 

Class 4A/3A South -- Region Champion: LaPlata
     #1 LaPlata defeated #4 DuVal, 70-0
     #3 Leonardtown defeated #2 Charles H. Flowers, 54-9

     Finals: #1 LaPlata defeated #3 Leonardtown, 47-12

 

Class 4A/3A East -- Region Champion: Reservoir
     #4 Old Mill defeated #1 South River, 34-27
     #2 Reservoir defeated #3 Stephen Decatur, 34-32

     Finals: #2 Reservoir defeated #4 Old Mill, 39-25

 

Class 2A/1A West -- Region Champion: South Carroll
     #1 Southern-Garrett defeated  #4 Smithsburg, 63-12
     #2 South Carroll defeated #3 Liberty, 47-17

     Finals: #2 South Carroll defeated #1 Southern-Garrett, 38-36

 

Class 2A/1A North -- Region Champion: Owings Mills
     #1 Owings Mills defeated #4 City College, 83-0
     #2 Sparrows Point defeated  #3 Dundalk, 60-21

     Finals: #1 Owings Mills defeated #2 Sparrows Point, 76-6

 

Class 2A/1A South -- Region Champion: Glenelg
     #1 Glenelg defeated #4 Poolesville, 56-9
     #3 Hammond defeated #2 Oakland Mills, 37-32

     Finals: #1 Glenelg defeated #3 Hammond, 55-6

 

Class 2A/1A East -- Region Champion: Bel Air
     #4 Parkside defeated #1 Bohemia Manor, 36-33
     #3 Bel Air defeated #2 Queen Anne's, 42-27
     Finals: #3 Bel Air defeated #4 Parkside, 48-25
Back to news

200 West Baltimore Street, Baltimore, MD21201 | P:410.767.0555 | F:410.333.3111
Office Hours: Mon-Fri:7:30AM - 4:30PM

© Copyright 2019 Maryland Public Secondary Schools Athletic Association. ALL RIGHTS RESERVED.