MPSSAA Print

sectionheading

News

Dual Meet Region Champs Head To The Big Show

     The results for the Dual Meet Region Wrestling Tournaments are posted in this article and promise some exciting match ups as the region champs move on to the Dual Meet State Semifinals and Finals at Marriotts Ridge High School in Howard County on Saturday, February 14th.

  

4A-3A West (at Sherwood)
   Semis - #4 Magruder defeated #1 Sherwood, 30-26

   Semis - #2 Walt Whitman defeated #3 Springbrook, 32-31

   FINALS - Walt Whitman defeated Magruder, 37-36

 

4A-3A North (at Urbana)
    Semis -  #1 Urbana defeated #4 Milford Mill Academy, 39-30

    Semis -  #2 Hereford defeated #3 Westminster, 30-26

    FINALS - Hereford defeated Urbana, 31-30

 

4A-3A South (at La Plata)

    Semis - #1 La Plata defeated #4 C.H. Flowers,  64-10

    Semis - #3 Huntingtown defeated #2 Oxon Hill, 49-27

    FINALS - La Plata defeated Huntingtown, 59-7

 

4A-3A East (at Old Mill)

    Semis - #1 Old Mill defeated #4 Stephen Decatur, 40-18

    Semis - #3 Bel Air defeated #2 Reservoir, 33-30

    FINALS - Old Mill defeated Bel Air, 55-7

 

2A-1A West (at Southern-Garrett)

    Semis - #1 Southern-Garrett defeated #4 Catoctin, 59-20

    Semis - #2 Winters Mill defeated #3 Middletown, 49-20

    FINALS - Southern-Garrett defeated Winters Mill, 42-30

      

2A-1A North (at Owings Mills)

     Semis - #1 Owings Mills defeated #4 Eastern Technical, 58-16

     Semis - #2 Lansdowne defeated #3 Pikesville, 35-31

     FINALS - Owings Mills defeated Lansdowne, 44-22

 

2A-1A South (at River Hill)
     Semis - #1 River Hill defeated #4 Poolesville, 38-36

     Semis - #3 Glenelg defeated #2 North Point, 44-24

     FINALS - River Hill defeated Glenelg, 35-32

 

2A-1A East (at Rising Sun)

      Semis - #1 Rising Sun defeated #4 St. Michaels, 45-27
      Semis - #2 Easton defeated #3 North Caroline, 40-33

      FINALS - Rising Sun defeated Easton, 41-22

 

     Championship day will begin with the four Class 4A/3A semifinalists getting things rolling at 12:00 noon on 2 mats, followed by the four Class 2A/1A semifinalists on 2 mats at 2:00 PM.  The gym will then be cleared prior to the finals for each classification being run simultaneously at 6:00 PM.

Back to news

200 West Baltimore Street, Baltimore, MD21201 | P:410.767.0555 | F:410.333.3111
Office Hours: Mon-Fri:7:30AM - 4:30PM

© Copyright 2019 Maryland Public Secondary Schools Athletic Association. ALL RIGHTS RESERVED.